روان شناسی روز
 
CLINICAL PSYCHOLOGY

ما فاميل‌ها چرا با هم قهريم؟

همه قهر مي‌كنند، چه بستگان دور مثل دو تا عموزاده و عروس‌هاي فاميل‌هاي مختلف با هم يا خيلي نزديك مثل خواهرها و برادرها! اين كه چرا قهر ادامه مي‌يابد چند علت دارد كه ما قصد داريم درباره‌شان برايتان توضيح بدهيم:

علت اول)‌

ريش سپيدها را ناديده مي‌گيريم: در گذشته‌هاي دور اگر ميان دو نفر از بستگان شكر آب مي‌شد، بالاخره يكي از اعضاي فاميل ماجرا را به گوش ريش‌سپيدهاي خانواده مي‌رساند و آنها بلافاصله وارد عمل مي‌شدند و دو طرف را با هم آشتي مي‌دادند چرا كه به حفظ استحكام خانواده معتقد بودند و به همين علت اجازه نمي‌دادند قهر ميان بستگان، كهنه شود و به كينه و جدايي برسد. روی ادامه مطلب کلیک کنید...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان
رابطه تنبيه بدني و دروغگويي بچه‌ها

متخصصان روان‌شناسي در كانادا هشدار دادند تنبيه بدني يا مقررات سخت و شديد باعث مي‌شود كودكان براي پنهان كردن خطاهاي خود، بيشتر به دروغگويي متوسل شوند.

پروفسور ويكتوريا تالوار از دانشگاه مك‌گيل و دستيارش پروفسور كانگ‌لي از دانشگاه تورنتو در مطالعات خود دو گروه از كودكان را در گروه سني سه و چهار ساله بودند در شرايط مختلف با هم مقايسه كردند. گروه اول در يك مدرسه خصوصي ثبت‌نام شده بودند كه اين مدرسه به روش‌هاي سنتي مثل استفاده از تركه و فلك براي تنبيه دانش‌آموزان اداره مي‌شد. گروه دوم نيز در يك مدرسه خصوصي ديگري ثبت‌نام شده بودند كه شيوه اداره آن با سيستم‌هاي آزادانه‌تر و بامقررات آسان‌تر بود. رفتار تك‌تك كودكان به‌طور جداگانه در هر دو مدرسه تحت مطالعه قرار گرفت. روی ادامه مطلب کلیک کنید...


برچسب‌ها: تنبيه بدني, دروغگويي

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و دوم دی ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

استرس مسري است

روان‌شناسان آمريكايي در بررسي‌هاي خود نشان دادند استرس همانند سرماخوردگي واگيردار است و افرادي كه به ويروس استرس مبتلا مي‌شوند آن را به ديگران انتقال مي‌دهند.

درحقيقت استرس مانند سرماخوردگي مستقيما از فرد زير فشار استرس به سيستم عصبي و رواني فرد مقابل منتقل مي‌شود. از نظر علمي به اين پديده «استرس كنش‌پذير» گفته مي‌شود كه گروهي از محققان دانشگاه كاليفرنيا در بررسي‌هاي خود خطرات اين پديده را مورد بررسي قرار داده‌اند.

اين محققان در تحقيقاتي با عنوان «واگيري احساسي» نشان دادند استرس همانند يك بيماري رفتار مي‌كند. ابتدا يك ناقل اوليه وجود دارد كه ديگران را آلوده مي‌كند و ديگران اينقدر اين استرس را با خود حمل مي‌كنند تا همانند بمب منفجر شوند و آن را به افراد ديگري منتقل كنند. بر روی ادامه مطلب کلیک کنید...


برچسب‌ها: استرس, استرس كنش‌پذير, واگيري احساسي

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

بی‌شک و تردید زندگی کنید

اگر شکاکیت همسرتان یک مشکل جدی روانی نباشد شما می‌توانید با کمی احساس همدلی و سازگاری با خواسته‌هایش، اعتمادسازی کنید. اگر درست رفتار کنید او به مرور تغییر خواهد کرد و یاد می‌گیرد بدون نگرانی به شما اعتماد کند. لجبازی نکنید. اگر می‌دانید پای تلفن بی‌صبر می‌شود تا آنجا که می‌توانید سریع پاسخگویش باشید.

تقریبا هر روز در تلویزیون و روزنامه‌ها درباره آسیب‌های شکاکیت به ازدواج صحبت می‌شود. گاهی این بیماری می‌تواند آنقدر شدید شود که همسری از توهم رابطه نامشروع شریک زندگیش به او آسیب‌های جدی بزند. مهم نیست که شما چقدر زمان و هزینه کرده‌اید تا همسر شکاکتان را از این سوءظن بیرون بیاورید روابطی که دچار چنین تنشی هستند نیاز به راه‌حل‌های اساسی‌تر دارند. روی ادامه مطلب کلیک کنید...


برچسب‌ها: همدلی و سازگاری, اعتمادسازی, آسیب‌های شکاکیت, توهم رابطه نامشروع

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

گفت‌وگو با روآن آتكينسون (مستربين)‌

نگذار همه آرزوي كنار كشيدن تو را داشته باشند!

روآن آتكينسون را در تمام دنيا به نام مستربين مي‌شناسند. اين كمدين انگليسي يكي از چهره‌هاي مطرح چند دهه اخير شبكه‌هاي تلويزيوني بوده و در چند فيلم سينمايي هم بازي كرده است. اين بازيگر متولد سال 1955 در يكي از مناطق روستايي كشور انگلستان است. منتقدان هنري از وي به عنوان يكي از پديده‌هاي چند دهه اخير دنياي كمدي اسم مي‌برند. با آن كه سبك كار وي و وودي آلن كاملا متفاوت از يكديگر است، ولي در همه‌جا از اين دو در كنار يكديگر اسم برده مي‌شود. آتكينسون، كار بازيگري را اواسط دهه 70 ميلادي با بازي در تعدادي نمايش تئاتري شروع كرد. سال 1979 به تلويزيون كوچ‌كرد و طي سال‌هاي بعد در چندين مجموعه و برنامه تلويزيوني ظاهر شد. با گذشت زمان، بر شهرت وي افزوده شد و قبل از بازي در نقش مستربين، با بازي در مجموعه‌هايي مثل «بلاك آدر» در اوايل دهه 80 و به صورت يك كمدين سرشناس درآمد. اوايل دهه90 ميلادي، بازي در نقش مستربين را شروع كرد و به فعاليت در سينما هم پرداخت. در عين حال،‌صداي خود را به شخصيت‌هاي كارتوني فيلم‌هايي مثل «شير شاه» (1994)‌ هم قرض داد. شخصيت مستربين او براي سال‌ها در مجموعه‌اي به همين نام به ديدار تماشاگران آمد و باعث خلق يكي از پرطرفدارترين و دنباله‌دارترين مجموعه‌هاي كمدي تاريخ انگلستان شد. آتكينسون مدتي قبل خبر بازنشستگي خود را اعلام كرد. او در اين گفت‌وگو درباره تصميم خود براي بازنشسته‌شدن و فعاليت‌هايي كه داشته صحبت مي‌كند. روی ادامه مطلب کلیک کنید...


برچسب‌ها: روآن آتكينسون, مستربين, وودي آلن, بلاك آدر, همذات‌پنداري

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان
در كنار هم باشيم نه روبه‌روي هم
 
بعضي از ما به غرغرو‌ها، سوهان روح مي‌گوييم و ترجيح مي‌دهيم از آنها فرار كنيم اما حتي با افراد غرغرو هم مي‌توان تعامل خوبي برقرار كرد.

اولين قدم اين است كه به آنها نگوييد​، واي چقدر غر مي‌زني! با اين كار او يك فرد غرغرو تلقي مي‌شود و كارش رسميت مي‌يابد. در مقابل شكوه‌هايش نكات مثبت زندگي و ارتباط‌تان را بيان كنيد و اگر احساس مي‌كنيد به شكلي اغراق شده همه چيز را سياه مي‌بيند آرام آرام به او بگوييد كه به چه دلايلي در اشتباه است.براي گفت‌وگو، طرحي نو دراندازيد.

به نيت آنان پي ببريد. قصد اصلي هركس از غر زدن آن است كه به نحوي به نياز صحبت كردن خود پاسخ دهد.

مردان بايد متوجه باشند كه زنان احتياج مبرمي به برآوردن نيازهاي عاطفي‌شان دارند، برآوردن اين نياز بيش از برطرف كردن ساير نيازهايشان، براي آنان ارزشمند است. با همكلامي و گفت‌وگو با همسرتان به او كمك كنيد تا براحتي احساسات منفي و نارضايتي‌اش را بيان كرده و از اين طريق بار هيجانات منفي او را به سرعت كاهش دهيد.

به او حق بدهيد و با او همدردي كنيد و قضاوت و ذهن‌خواني و بي‌حوصلگي را كنار بگذاريد. در يك كلام در مقابل مشكلات در كنار او قرار بگيرد نه روبه‌روي او.

منبع: جام جم


نوشته شده در تاريخ جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

وقتي ستون خانه‌ام شكست

 مي‌خوابم. تا مي‌توانم مي‌خوابم و تو را آنجا پيدا مي‌كنم. خوش‌تيپ و تنومند هنوز چهل سالت نشده است و بهترين روزهاي زندگي را مي‌گذرانيم. همه چيز خوب و خواستني است و انگار جز با هم بودن به هيچ چيز فكر نمي‌كنيم. كت و شلوار مرتبي تنت كرده‌اي انگار كه تازه داماد شده‌اي، اما لباس من كهنه و رنگ و رو پريده است.

 انگار لباس‌هايمان اصلا به هم نمي‌آيد، اما مثل هميشه گويي تا ابد قرار است كنار هم باشيم. مدتي است در خواب‌هايم يك پايان تلخ ما را از هم جدا مي‌كند. اين‌بار بادي مي‌آيد و تو را مي‌برد و من مي‌دوم و مي‌دوم و مي‌دوم... به زمين مي‌خورم و انگار درهم مي‌شكنم. وقتي بيدار مي‌شوم تو نيستي و من رخت نوي عزا را هنوز بر تن دارم؛ تني كه در هم شكسته است انگار. تك‌تك استخوان‌هايم زير بار نبودنت خرد شده‌ است و من تمام درد تنهايي‌ام را تنها با ناله‌اي ابراز مي‌كنم كه در سكوت سنگين خانه مي‌پيچد و گم مي‌شود. اين سوگواري من است.


برچسب‌ها: سوگواري, وابستگي, مشاور خانواده, مواد مخدر يا قرص‌هاي خواب‌آور

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

به خودتان احترام بگذاريد 

پژوهش‌ها نشان مي‌دهد مهربان بودن با خود، راهي مطمئن براي بهبود سلامت ذهني و نيل به اهداف در زندگي است. پژوهش‌هايي كه بتازگي انجام شده، نشان داده است يكي از راه‌هاي افزايش اين دوست‌داشتن خود، مهرباني كردن به ديگران است.

دوست داشتن خود با عزت نفس فرق مي‌كند. زيرا عزت نفس زياد ممكن است به خودشيفتگي بينجامد. همچنين نبايد آن را با ضعيف دانستن خود يا خودخواهي اشتباه گرفت. دوست داشتن خود به اين معناست كه همان قدر كه دوست خود را مورد توجه و محبت قرار مي‌دهيد، به خودتان نيز به همان اندازه توجه و محبت كنيد. افرادي كه خود دلسوز هستند به ابراز انتقادات تند و تيز يا ارزيابي شتاب‌زده در مورد خود نمي‌پردازند و مشكلاتي كه دارند را به خاطر وجود خود ندانسته و آن را يكي از مشكلات بسياري ديگر از انسان‌ها به حساب مي‌آورند. روی ادامه مطلب کلیک کنید...


برچسب‌ها: عزت نفس, خودشيفتگي, رويكرد غيرقضاوتمندانه, طلاق

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و یکم مهر ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

در روزگار ما خانه‌ها آپارتماني و كوچك شده‌اند. خانه‌هاي كوچك هم اتاق‌هاي كوچك و يك خوابه دارند، اما آيا در خانه تك‌خواب مي‌توان يك يا دو فرزند بزرگ كرد؟ در اين اتاق چه كسي مي‌خوابد؟ والدين يا فرزندان؟

در بهترين حالت اگر اتاق بزرگ باشد با ديواري پيش‌ساخته يا پاراواني به دو قسمت تقسيم مي‌شود و يك طرف فرزند و طرف ديگر والدين شب را به صبح مي‌رسانند. اما اگر شرايط وفق مراد نباشد و اتاق كوچك باشد آن وقت تكليف چه مي‌شود؟ ممكن است قسمتي از فضاي سالن پوشيده و جايگاهي براي خواب فرزند شود. اما اگر فضاي سالن هم كوچك بود يا فرزند حاضر به پذيرش آن نشد چه مي‌شود؟ بدون شك فرزند با والدين همخواب مي‌شود.

متاسفانه برخي والدين تا زماني كه فرزندشان كم‌سن و هنوز بالغ نشده است، قدرت تحليل و درك او را براساس قامت كوتاه و جثه كوچكش ناكارآمد مي‌دانند. روی ادامه مطلب کلیک کنید...


برچسب‌ها: قدرت تحليل و درك, كنجكاوي, مسائل جنسي, ميل جنسي, عادات نامناسب جنسي

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

کودکانی که از پدر و مادرهای افسرده متولد میشوند گرایش بیشتری به افسردگی دارند. کودکانی که دارای والدین خوش بین هستند، خودشان نیز بالطبع خوش بین تر هستند. شما کدام گروه را انتخاب می کنید؟

 

حقایق طاقت فرسای زندگی روزمره، فضای کمی برای خوش بینی باقی می گذارد. خبرهای متفاوت به این دلیل بر سر زبان ها می افتند که نشانه هایی از اعمال خشونت، و خون و خونریزی در آنها وجود دارد. در مورد بحران غذایی در آفریقا میشنویم، همه روزه افرادی بدون هیچ دلیل خاصی در خیابان های کشورهای مختلف کشته میشوند، سوء استفاده های جنسی از کودکان هر روز افزایش پیدا می کند، و فاجعه های هواشناسی با گرم شدن جهانی کره زمین وخیم تر می شوند. هزینه های درمانی با سرعتی بیش از یک جت بالا می روند و در صحبت های روزمره کودکان شاهد بی حرمتی ها و دشنام دادن های بیشتری هستیم. با چنین وضعیت منفی که ایجاد شده، تعجبی ندارد که سازمان آمارگیری آمریکا اعلام می کند از هر ۱۰ نفر یک نفر به افسردگی مبتلاست.  روی ادامه مطلب کلیک کنید...


برچسب‌ها: افسردگی, خوش بین, هوش خوش بینی, مارتین سلیگمن

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

ریسک چیست و چه زمانی ریسک بزرگ است و چه زمانی کوچک؟ آیا اصلا باید در زندگی ریسک کرد؟ دانشمندان معتقدند بدون ریسک زندگی انسان پیشرفت نمی‌کند.

ریسک یک مفهوم است. مفهومی که از سالیان دور در زندگی بشری قد علم کرده است. زمانی که انسان غارنشین به دنبال شکار از غارش خارج می‌شد، ریسک می‌کرد و زندگی خود را به خطر می‌انداخت. امروز هم که انسان امروزی پایش را از خانه بیرون می‌گذارد، به محل کارش می‌رود و سفر می‌رود، ریسک می‌کند.

با این حال مفهوم ریسک در ذهن بسیاری از انسان‌ها به معنای مالی آن به کار می‌رود. ریسک مالی یعنی اینکه پول را در راهی به کار ببرند که احتمال از دست دادن آن وجود داشته باشد. با این حال ریسک در مورد هر چیزی که به کار رود این مفهوم را می‌رساند که احتمال از دست دادن آن چیز یا تهدید آن وجود دارد. روی ادامه مطلب کلیک کنید..ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

 

كودكان وابسته

شما​9 ماه بارد اري را كه پشت سر مي‌گذاريد  د يگر تصور نمي‌كنيد  اين كود ك بعد  از تولد  همين‌قد ر به شما چسبيد ه باشد ، اما اين حقيقت د ارد .گاهي كود كان آنقد ر به ماد ر وابسته مي‌شوند  كه هرگز حاضر نيستند  آغوش او را ترك كنند .

براي اين كه شما د چار چنين كابوسي نشويد  بايد  از همان ابتد ا ساعاتي را از حضور بچه غيبت كنيد  و او را به كسان د يگري بسپاريد .

به او توضيح د هيد  كه قرار است برويد  و چه كارهايي انجام د هيد . با آنها صحبت كنيد  و آنها را براي زند گي، بازي و سركرد ن د ور از خود  آماد ه كنيد . روی ادامه مطلب کلیک کنید...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

کودک

اگر شما هم فرزند كوچكي در خانه داريد، حتما هنگام لباس پوشيدن ذوق و شوق او را مي‌بينيد؛ شوقي كه براي پوشيدن يك لباس خاص، نشان مي‌دهد و مي‌خواهد آن را امتحان كند. البته برخورد پدر و مادرها در اين موقعيت، متفاوت است؛ گروهي به فرزندشان اجازه نمي‌دهند هر چيزي را كه دوست دارد، بپوشد و برخي هم اعتقاد دارند كودك بايد براي انتخاب لباس دلخواهش آزاد باشد.

گروه اول، معمولا فكر مي‌كنند فرزندشان بايد لباسي معمولي، زيبا، بادوام و مناسب انتخاب كند و به همين دليل با لباس‌هاي عجيب و غريبي كه او مي‌پسندد، مخالفت مي‌كنند؛ در حالي كه واقعاً زيبايي از نظر كودك با آنچه ما فكر مي‌كنيم تفاوت دارد.

بنابراين اگر كودكتان نسبت به انتخاب لباسش حساسيت نشان مي‌دهد و دوست ندارد هر چيزي را بپوشد، بايد خيلي هم خوشحال باشيد؛ چون اين موضوع نشان مي‌دهد او رشد كرده و بزرگ شده است. بچه‌ها​ در سنين پيش‌ از دبستان ​، معمولا در تلاشند​استقلال خود را به دست آورده و آن را حفظ كنند؛ بنابراين شايد براي انتخاب لباس هم نظراتشان را بيان كنند و به آن اصرار بورزند. روی ادامه مطلب کلیک کنید...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان
روزهايي مي‌آيند كه دلت مي‌خواهد
آدمي از آن خوب‌هايش، روبه‌رويت بنشيند
خوب يعني كمي بيشتر حوصله داشته باشد
خوب يعني كمي صميمي‌تر باشد
يعني به تو بيشتر از خودش فرصت حرف زدن بدهد
و خودش را بيشتر از تو قضاوت كند
بگذارد غريبي كني،
بي‌موقع ساكت شوي و آن گرماگرم صحبت، بغضت بشكند و...
شايد هم حرف‌هايي را كه تو دلت مي‌خواهد، بي‌حاشيه بگويد
وقتي مي‌داند به او نياز داري،
ژست روشنفکری‌اش تو را در حال خودت رها نكند
آدمی باشد كه اول و آخر بتواني رويش حساب كني
از بالا نگاهت نکند
دچار خودبزرگ‌بینی و خودکوچک‌بینی هم نباشد
آدمی که در كلام و نگاه خيلي بيشتر از، پند و اندرز روی ادامه مطلب کلیک کنید...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

مشاوران سلامت روان خانواده و راهنمایان ازدواج می‌گویند احساسی موقت و گذراست كه نه‌تنها نمی‌توان آن را پایه و مبنایی كافی برای تشكیل زندگی مشترك دانست و به نتایج آن اعتماد كرد، بلكه ممكن است سبب وارد آمدن ضربات ذهنی و روانی بسیار بخصوص در زندگی آینده دختران جوان یا پسران احساساتی‌تر شود.

 

شور عشق چیست؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم  ؛ پژوهشگران با بررسی تعدادی از افراد دچار عشق حاد و تصویربرداری از مغز آنها متوجه شده‌اند هنگامی كه این افراد به معشوق خود فكر می‌كنند بخش‌های معروف و مربوط به ​پاداش فوری​ مغز آنها فعال می‌شود.بخش معروف به پاداش فوری مغز در واقع همان قسمتی است كه با احساس نیاز به غذا خوردن و رفع گرسنگی در ذهن افراد پدید می‌آید یا با مصرف مواد در معتادان به الكل و مخدر فعال می‌شود.در واقع همین فوریت است كه ظن مشاوران خانواده را در ناپایدار بودن نتایج شورانگیز چنان عشق‌هایی تقویت می‌كند.آنها می‌گویند تجربه نشان داده آنچه به فوریت رفع شود دوام چندانی ندارد؛ بخصوص اگر بدانیم مغز آدمی كار خودش را خوب می‌داند و به همین دلیل است كه بخش‌های مربوط به پاداش‌های طولانی‌مدت در مغز پدید آمده است.به عبارتی دیگر، آنها دارند اشاره می‌كنند كه شور عشق برخلاف تصور عموم، ماندگار نیست و ناپایداری آن را مغز هم می‌تواند دریابد؛ پس در صورت برداشتن قدم‌هایی برخلاف تشخیص درست مغز، یا باید نگاهی كوتاه‌مدت به عشق داشت یا منتظر صدمات ناشی از بی‌اعتمادی به تشخیص درست مغز ماند؛ آینده و حاصلی كه اغلب گرفتاران عشق‌های حاد و عاشق‌پیشه‌ها را به نتیجه محتوم خود می‌رساند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

دوره نوجواني با تحولاتي همراه است كه خانواده‌ها با رعايت نكاتي مي‌توانند اين دوره را بدون تنش و همراه با آرامش سپري كنند.

روان‌شناسان خلوت گزيني را يكي از ويژگي‌هاي دوره نوجواني مي‌دانند. با وجود افزايش احتمال ابتلا به افسردگي در اين سنين به دليل تغيير هورمون‌ها و برخورد نادرست والدين، نبايد خلوت​گزيني نوجوانان را نوعي افسردگي تلقي كرد.

بايد دانست كه خلوت​گزيني ناشي از دوران نوجواني فرصتي مناسب براي انديشيدن نوجوانان است كه والدين مي‌توانند با كسب اطلاعات و مطالعه اين دو مهم را از يكديگر تميز دهند.

والدين حتما بايد فرصتي را براي گفت‌وگو و شنيدن صحبت‌هاي فرزندان خود اختصاص دهند، ولي در اين فرصت و ارتباط بايد دقت داشته باشند كه موقعيت آنان را درك كنند و درصدد تحميل نظرات خود به آنان نباشند.


برچسب‌ها: خلوت گزيني, افسردگي, دلبستگي‌ها

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه دهم مرداد ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

نسرين كوچولو لب‌هاي خشكش را در جستجوي شير مادر جمع مي‌كند و حالت مكيدن به خود مي‌گيرد، اما تنها كسي كه به سراغ او مي‌آيد، مريم جون از مهد كودك است.

نسرين شش ماهه در كنار ده نوزاد ديگر در يكي از مهد‌هاي‌كودك‌ تهران نگهداري مي‌شود.

مريم پرستار او مي‌گويد: در اين مهد كودك و همه مهد‌هاي ديگر، كودكان شيرخوار زيادي هستند.

مادر در فراغ كودك

سهيلا وقتي شش ماه مرخصي بعد از زايمان را به پايان رسانده، ناچار است دوباره به اداره برگردد. او كارمند يك شركت نيمه دولتي است و اگر بيش از اين در مرخصي بماند، ممكن است كارش را از دست بدهد.


برچسب‌ها: نياز عاطفي, طردشدگي, ناهنجاري‌هاي رفتاري, خستگي والدين

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه دهم مرداد ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

همه در جست‌وجوی شادی هستند و کیفیت زندگی‌شان را براساس میزان آن می‌سنجند، بنابراین انگیزه بسیاری از رفتارهای ما شاد شدن است و حتی زمانی که بیمار هستیم یا مشکلی داریم، می‌خواهیم این مسائل برطرف شوند تا زمینه شادی فراهم شود.‏


اما شاد بودن همیشه آسان نیست، شاد بودن می‌تواند یکی از بزرگترین مبارزات ما در صحنه زندگی باشد.
می‌تواند تمام پافشاری‌ها، انضباط فردی و تصمیماتی که برای خود فراهم آورده‌ایم را مخدوش کند.‏ شاد بودن یا نبودن تنها در دستان خودتان است. شادی چیزی است که هر کس باید آن را درون خود بجوید.
شاید مسائل بیرونی، اطرافیان، حرف‌ها و شوخی‌های افراد خانواده به‌صورت کوتاه مدت در شما شادی ایجاد کند، اما این شادی دوام زیادی ندارد، شادی در قلب وجود دارد.‏ برای شاد زیستن باید خود را با محیط تطبیق داد و اهداف مشخصی را دنبال کرد.


برچسب‌ها: مسئولیت‌پذیری, آبراهام لینکلن, ‎اعتماد به نفس, کودک, بالغ

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۱ توسط نصرت نوجوان

براي بسياري از ما پيش آمده كه در دوراني از زندگي خود دچار ضعف‌هايي مي‌شويم كه از آن جمله مي‌توانيم از وابستگي به چيزهاي مختلف (اعم از ماديات مانند پول، خانه، وسايل شخصي، ماشين، شخص مورد علاقه و...) نام ببريم.وابستگي ريشه بسياري از مشكلات ما- اعم از مشكلات رفتاري و ارتباطي- است اما قطع وابستگي گاهي بهترين راهي است كه بايد برگزينيم. در واقع ما با قطع وابستگي و تعلقاتمان، اسباب رشد و تعالي بيشتر خود را فراهم مي‌آوريم. قطع وابستگي يعني اينكه هر فرد مسئول اعمال خويش است و اينكه ما قادر به حل مشكلات ديگران نيستيم و نبايد از اين بابت نگراني به‌خود راه دهيم زيرا هيچ كمكي به حل مشكل نمي‌كند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم مهر ۱۳۹۰ توسط نصرت نوجوان

دلبستگی یک رابطه هیجانی خاص است که مستلزم تبادل لذت، مراقبت و آسایش می‌باشد. ریشه پژوهش‌ها در زمینه دلبستگی به نظریه فروید درباره عشق باز می‌گردد امّا غالباً از پژوهشگر دیگری به نام پدر نظریه دلبستگی نام برده می‌شود.
جان باولبی پژوهش‌های گسترده‌ای درباره مفهوم دلبستگی به عمل آورد. او دلبستگی را چنین توصیف کرده است: «ارتباط و پیوند روانی پایدار بین دو انسان» (باولبی، 1969). باولبی با این دیدگاه روانکاوانه موافق بود که تجربیات اولیه کودکی، تأثیر مهمی بر رشد و رفتارهای بعدی در زندگی دارد. به عقیده او، سبک‌های دلبستگی اولیه ما در دوران کودکی و از طریق رابطه کودک / پرستار شکل می‌گیرد.
باولبی همچنین عقیده داشت که دلبستگی دارای مولفه‌ای تکامل یابنده است و به بقای انسان کمک می‌کند. «گرایش به ایجاد پیوندهای عاطفی قوی به افراد بخصوص، یک مؤلفه اصلی طبیعت انسان است.» (باولبی، 1988).ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه دوم مهر ۱۳۹۰ توسط نصرت نوجوان

شناسایی و تعریف رابطه عاطفی به هنجار یکی از بحث انگیزترین موضوعات روانی است و مفاهیمی همچون عشق، دلدادگی، محبت و علاقه، وابستگی و دلبستگی معمولا مترادف یا حتی به جای یکدیگر به کار می روند. دانشمندان علم روان شناسی در قرن گذشته تلاش های گسترده ای را در جهت تبیین این موضوعات انجام داده اند. در این مجال مختصر هدف ما بررسی و شناخت این مفاهیم از منظر شاخه ای از علم روان شناسی است که بر روابط اولیه در دوران کودکی بین فرزند و والد به عنوان عامل اساسی در ایجاد ارتباط های بین فردی تا پایان عمر تأکید دارد...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۰ توسط نصرت نوجوان
بدون شک نظریه دلبستگی یکی از برجسته ترین و مهمترین دستاوردهای روانشناسی معاصر است.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۰ توسط نصرت نوجوان

از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده شخصیت فرد در بزرگسالی ، چگونگی رابطه او با والدین یا مراقب اصلی وی (مادر) است.در این مقاله با پرداختن به تئوری دلبستگی بالبی کیفیت رابطه بین نوزاد و مراقب اصلی او و نقش این رابطه در شیوع مصرف مواد را مورد بررسی قرار می دهیم.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۰ توسط نصرت نوجوان
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ششم شهریور ۱۳۹۰ توسط نصرت نوجوان
نوشته شده در تاريخ شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۰ توسط نصرت نوجوان
نوشته شده در تاريخ جمعه چهارم شهریور ۱۳۹۰ توسط نصرت نوجوان
نوشته شده در تاريخ جمعه چهارم شهریور ۱۳۹۰ توسط نصرت نوجوان
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ